Current committees members

Steering committee

NameAgencySSIWPA Position | Expertise and/or Title
George Grams Islands TrustChairperson | Salt Spring Island Local Trustee
Wayne McIntyre Capital Regional DistrictVice-Chair | Salt Spring Island Electoral Area Director
Dale Green Capital Regional DistrictStaff Advisory | Senior Environmental Science Officer, Environmental Protection (B.Sc., P. Chem.)
Doreen HewittBeddis Water Service CommissionCommittee Member
Sharon BywaterHighland and Fernwood Water Service CommissionCommittee Member
Pat LapcevicMinistry Forests, Lands, Natural Resource Op. and Rural DevelopmentCommittee Member | Section Head, Water Protection (M.Sc.)
Derek MasselinkMinistry of AgricultureCommittee Member | Regional Agrologist Vancouver Island South (M.Sc. Agroecology, P. Ag.)
Michael McAllister and Robert SteinbachNorth Salt Spring Waterworks DistrictCommittee Members | District Trustees Click for biographies
Justine StarkeIslands TrustStaff Advisory | Island Planner, M.Sc.
William ShulbaIslands TrustStaff Advisory | Senior Freshwater Specialist (P. Geo., LSO)

Technical Working Group

NameAgencyPosition & Expertise
Don HodginsMember at-largeCo-Chair, Water Resources Engineer (Ph.D., P.Eng.)
Ian deBieMember at-largeCo-Chair, Aquatic Technologies, Entrepreneur (B.Sc. Geophysics & Geography)
Sylvia BarrosoMinistry Forests, Lands, Natural Resource Operations and Rural DevelopmentRegional Hydrogeologist, Water Protection (M.Sc.)
Fred BeallMember at-largeForest Hydrologist, (Ph.D., Plant Physiology)
Kevin ChipperfieldMember at-largeProfessional Agrologist, soil sciences (B.Sc. Agriculture)
Dale GreenCapital Regional DistrictSenior Environmental Science Officer, Environmental Protection (B.Sc., P. Chem.)
John MillsonMember at-largePh.D. Sedimentology Stratigraphic Geosciences
Julie Ann IshikawaMinistry of Environment, and Climate Change StrategyHydrogeologist (MSc. Water Resource Management)
Jos LussenburgMember at-largeHydrology & Environmental Sciences; pollution assessment and remediation (BSc. Geography)
Katsky VenterMember at-largeEnvironmental Site Manager (MSc. Zoology)

Conservation and efficiency working group

NameTitle and specializationPosition
Sandra UngersonMSc. Sustainable Energy DevelopmentChairperson
Rob KlineProfessional Agrologist (P.Ag.) Previously provincial Regional Agrologist, Southern Gulf Islands.Member at-large
Ian PeaceSustainable Resource Management, M.Sc. Candidate, Environment and ManagementMember at-large